Whole School Staff List

Staff List 2017-2018

 

Trust Staff

Mercedes Hernández Estrada (HZ)

CEO of Upton Court Educational Trust

Eddie Neighbour (NR)

Deputy CEO of Upton Court Educational Trust

Antonia Spinks (AS)

Deputy CEO of Upton Court Educational Trust

 
 

Teaching Staff

Nicky Bulpett (NB)

Strategic Leadership Team / Head of School/Designated Safeguarding Lead (DSL)

Mari Basson (MB)

Strategic Leadership Team / Deputy Head

Gemma Wood (GW)

ESLT, Resource Base Lead, Inclusion Manager & Year 6 Teacher

Bekki Keeling (BK)

ESLT, KS2 Phase Leader & Year 6 Teacher & Leader of Teaching

Will Daley (WD)

ESLT, Maths Lead, Year 6 Teacher & Leader of Teaching

Adam Spinks (Asp)

ESLT, Pupil Welfare & Behaviour Lead & Deputy Designated Safeguarding Lead (DSL)

Georgeta (Maria) Ungurusan

Nursery Teacher

Sunita Girn

EYFS Lead, Reception Teacher & Leader of Teaching

Tarun Samra

Year 1 Teacher

Beata Tatatczyk

Year 1 Teacher, Music Lead

Alberto San Vicente Renedo

KS1 Lead, Year 2 Teacher & Leader of Teaching

Amanda Sanchez Edwards

Year 3 Teacher

Cassie Corbitt

Year 3 Teacher

Annabelle Coulson

Year 3 Teacher

Sumera Ali

Year 3 Teacher and APP teacher

Natasha Dutta Uniyal

Year 4 Teacher

Ollie Barrett

School’s Direct trainee teacher in Year 4

Hannah Dodd

Year 4 Teacher

Isobel Edwards

Year 5 Teacher

Rafaela Tapia Hummel

Year 5 Teacher

Mike Wood

School’s Direct trainee teacher in Year 6

Daniel Bavington

Sports Coach

 
 

Support Staff

Marie Kouhi

Higher Level Teaching Assistant (HLTA)

Lesley Bristol

Higher Level Teaching Assistant (HLTA)

Amarjit Bassi

Higher Level Teaching Assistant (HLTA)

Michelle Schreiner

Higher Level Teaching Assistant (HLTA)

Pauline Grieve

Interventions teaching assistant

Michelle Foster

Lead Learning Mentor

Sherrell Proctor

Learning Mentor and ELSA

Beverley James

Learning Mentor and Nurture Group Lead

Emma Davies

1:1 TA Year 5

Tatiana Bhatti

1:1 TA Year 6

Joanne Keen

1:1 TA Year 5

Nikoleta Vlckova

1:1 TA Year 5

Shobha Nair

1:1 TA Year 4

Janet Mingle

Teaching assistant Year 3

Lucy Cox

Nursery TA (am) & Nurture Group assistant (pm)

Ravinder Ram

Reception TA

 
 

Admin Staff

Rachel Nash

PA to Head of School and SLT & Office Manager

Margaret Baker

Administration Assistant

Raj Begol

Admissions & Attendance Officer

Julie Coaker

Trust Catering and Finance & Foxborough Admin Officer

Theo Bogdis / Simeon Alaka

CTS Technical Support

 
 

Catering & Lunchtime Staff

Pawel Ciesielski

Catering Manager

Patricia Corps

Catering Assistant

Fiona Lovelock

Catering Assistant

Asma Khatun

Lunchtime Supervisor

Navinder Bhachu

Lunchtime Supervisor

Karin Ingram

Lunchtime Supervisor

 
 

Site and Cleaning Staff

Marius Jitianu

Premises Support and Key holder

Mary  Tuckwell

Cleaner

Colin Tuckwell

Cleaner

Christopher Tuckwell

Cleaner

Asma Khatun

Cleaner

Nasima Husain

Cleaner

Eunice Hackett

Cleaner

 

Latest News

Local MP visit Fo...

On Friday morning w...


Thursday Letter

November 2017
Maths Challenge